Jak przygotować auto do długiej podróży na wakacje? 10 porad

Wyjazd na wakacje samochodem dla osób, które przygotowują się do niego po raz pierwszy może być stresującą sytuacją. Jeśli zastanawiacie się jak przygotować auto do długiej podróży lub wyjazdu na wakacje to zapraszamy do przeczytania naszego poradnika. Oto kilka porad na temat przygotowania pojazdu do wyjazdu. Kilka porad na temat tego jak przeglądnąć auto i przygotować samochód do długiej podróży. Na co zwrócić uwagę jadąc autem na wakacje by podróż była wygodna?

 


Sprawdź czy opony nie są zniszczone


 
Niewielu kierowców martwi się oponami. Niektórzy kupują nawet używane lub tanie nalewki zamiast lepszych modeli zapewniających większy komfort i bezpieczeństwo. Stan opon warto przeglądnąć przed każdą dłuższą podróżą samochodem. Sprawdzamy wysokość bieżnika, sprawdzamy czy nic nie jest wbite w opony. Warto sprawdzić opony również od wewnętrznej strony ponieważ złe ustawienia samochodu mogą wpłynąć na nierównomierne zużycie. Opona z zewnątrz może wyglądać na dobrą, a wewnątrz wykazywać znaczne zużycie. Przed wyjazdem warto przeprowadzić również krótki test: jadąc na pustym placu puścić kierownicę i zobaczyć czy auto nie ściąga na którąś ze stron. Jeśli tak – konieczne będzie ustawienie zbieżności.

 


Sprawdź ciśnienie w kołach


 
Jeśli opony są w dobrym stanie, guma nie jest popękana, a bieżnika jest jeszcze sporo sprawdzamy ciśnienie w oponach. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie w oponach ma wpływ na bezpieczeństwo. Jeśli rzadko jeździmy na dłuższych dystansach warto również zatrzymać się po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów autostradą by jeszcze raz skontrolować ciśnienie. Po podgrzaniu ciśnienie idzie do góry. Porada nie dotyczy oczywiście osób posiadających auto z czujnikiem ciśnienia.

 


Sprawdź poziom olejów i płynu chłodniczego


 
Kolejna porada dla osób mających stare samochody bez czujników. Jeśli jeździmy starym autem to przed wyjazdem w dłuższą podróż sprawdzamy poziom oleju ręcznie używając bagnetu. Ewentualne braki uzupełniamy. Sprawdzamy też poziom płynu chłodniczego oraz wszelkich innych płynów eksploatacyjnych. Sprawdzamy płyn hamulcowy i olej skrzyni biegów.

 


Sprawdź pasek klinowy

 
Po otwarciu maski warto zwrócić uwagę również na stan w jakim znajduje się pasek klinowy. Jeśli widać na nim oznaki zużycia lub jeśli po odpaleniu auta pasek piszczy nie decydujemy się na oszczędność kilkudziesięciu złotych tylko zamawiamy nowy pasek klinowy i dokonujemy wymiany!

 


 


Sprawdź rzadko używane podzespoły


 
Jeśli jeździmy tylko po mieście to zwykle nie używamy tempomatu, który może się przydać w jeździe po autostradzie. Przed dłuższą trasą warto wyjechać na obwodnice, włączyć tempomat i sprawdzić czy działa. Warto też rozpędzić się trochę i przejechać kawałek z prędkością z którą zwykle nie poruszamy się po mieście. Jeśli auto zachowuje się w sposób niewłaściwy udajemy się do mechanika jeszcze przed wyjazdem w dłuższą trasę.

 


Sprawdź wycieraczki i płyn do spryskiwacza


 
Wycieraczki są jednym z najtańszych materiałów eksploatacyjnych. Nawet najgorszej jakości najtańsze ale nowe wycieraczki będą lepsze od starych zużytych wycieraczek dobrego producenta. Nie ma nic gorszego niż woda rozsmarowana na szybie dokładnie na wysokości naszego wzroku. Jeśli wycieraczki nie zbierają wody to wymieniamy pióra na nowe. Przynajmniej to jedno po stronie kierowcy. Dbając o widoczność pamiętamy również o uzupełnieniu płynu do spryskiwacza! Zwłaszcza przed podróżą autem w zimie gdy szyby łatwiej się brudzą.

 


Sprawdź światła i żarówki

Fot. Isi Parente

 
Jeśli mamy starej generacji samochód w którym wymiana żarówek możliwa jest bez konieczności wizyty w serwisie lub rozbierania połowy samochodu to przed podróżą samodzielnie sprawdzamy czy wszystkie żarówki działają. Warto zwrócić też uwagę na podświetlenie tablicy rejestracyjnej, zwłaszcza jeśli wybieramy się za granicę do kraju w którym nie lubią Polaków. Nieświecąca żarówka w samochodzie to dobry pretekst do zatrzymania nas do kontroli więc lepiej nie rzucać się w oczy i nie dawać dodatkowych argumentów w ręce drogówki.

 


 


Wyczyść wnętrze samochodu


 

Rzecz niby oczywista ale bardzo często pomijana. Gnój w aucie nie przeszkadza jeśli używamy go do kilkudziesięcio-minutowych dojazdów do sklepu, na siłownie, uczelnie albo po bąbelki do szkoły. Jeśli jednak mamy w planach spędzenie kilku lub nawet kilkunastu godzin w samochodzie to lepiej przetrzeć skóry, wytrzeć kierownice czy dźwignię zmiany biegów w starszych samochodach albo manetki przy kierownicy w nowszych. Warto od wewnątrz przetrzeć szyby tak, by nie było na nich zabrudzeń i smug. W czystszym aucie podróż będzie przyjemniejsza.

 


Zadbaj o konieczne wyposażenie


 
Jako państwo będące członkiem Unii Europejskiej nie musimy się martwić o to, że w innym kraju wymagany jest na przykład inne wyposażenie apteczki. Tyle teoria. Praktyka pokazuje, że jadąc w podróż do innego kraju lepiej mieć dokładnie takie wyposażenie jakie wymagane jest przez prawo. Pilnujemy nie tylko składu apteczki ale jeśli wymaga tego lokalne prawo kupujemy kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera. Przed podróżą warto sprawdzić jakie są przepisy, ograniczenia prędkości, mandaty czy obowiązkowe wyposażenie auta w państwie do którego jedziemy. O ile gdy pojedziemy samochodem na Ukrainę mandat nie będzie nas bolał o tyle mandat od drogówki w Szwajcarii, Szwecji czy na autostradzie w Niemczech może być sporym wydatkiem. Przed podróżą dbamy więc o wyposażenie wymagane przez prawo.

 


Sprawdź konieczne dokumenty i opłaty

 
Wyjeżdżając autem poza Unię Europejską albo prowadząc samochód pożyczony od kolegi lub wzięty w leasing może okazać się, że w podróży potrzebować będziemy czegoś więcej niż tylko dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia i prawa jazdy. Przed wyjazdem w dłuższą trasę na wycieczkę zagraniczną sprawdzamy jakie są konieczne dokumenty. Sprawdzamy też po jakich drogach będziemy się poruszać. Wiele krajów wymaga opłacenia autostrad. Są winiety w Czechach, winiety na Słowacji czy winiety na Węgrzech i w wielu innych krajach. Przed wyjazdem musimy mieć pewność, że opłaciliśmy przejazd i nie spotka nas niemiła niespodzianka w postaci mandatu.

 

Polecamy również: