Co z koronawirusem na Ukrainie? Kraj rozpocznie wycofywanie zakazów

Kolejne pozytywne informacje płyną z Ukrainy. W zeszłym tygodniu władze przedstawiły kilkustopniowy plan wycofywania zakazów nałożonych na obywateli w związku z chińskim wirusem. Informowano że plan będzie wcielony w życie jeśli sytuacja na to pozwoli. Dziś ukraiński minister zdrowia Maksym Stepanow poinformował kiedy dokładnie rozpocznie się wycofywanie zakazów.

 

Ukraiński minister zdrowia w swoim briefiengu podał wreszcie konkretne informacje dotyczące odmrażania kraju. “Ludzie są zmęczeni kwarantanną” – dodał.

 
Jak podaje serwis pravda.ua ukraińskie władze przygotowały pięciostopniowy plan wycofywania najróżniejszych zakazów nałożonych na wolność obywateli i wiele gałęzi gospodarki. W pierwszym etapie otwarte zostaną parki, tereny rekreacyjne, parki leśne i inne tego typ obiekty z wyłączeniem placów zabaw, umożliwione zostaną treningi drużyn sportowych, działanie przemysłu kosmetycznego, hurtowni, w pewnym stopniu działanie lokali gastronomicznych sprzedających na wynos, otwarte zostaną biura notariuszy i prawników, a także m.in. myjnie samochodowe.

 

 
W drugim stopniu zaplanowano otwarcie m.in. hoteli oraz wznowienie zawodów sportowych w których bierze udział nie więcej niż 50 osób (jednak bez publiczności. Trzeci etap to m.in. otwarcie placów zabaw, dalekobieżnego transportów, centrów handlowych (bez placów zabaw i stref wypoczynkowych wewnątrz), kin i teatrów i wznowienie normalnego funkcjonowania gastronomii.

 
Czwarty etap zakłada m.in. pełne funkcjonowanie wszystkich instytucji kulturalnych i kompleksów handlowych czy placówek edukacyjnych. W piątym etapie zapowiadane jest usunięcie pozostałych ograniczeń, których nie wycofano do ostatniego etapu.

 
Władze Ukrainy zapowiadają, że przy sprzyjających warunkach możliwe będzie bezpośrednie przejście z pierwszego do trzeciego lub nawet czwartego etapu znoszenia nałożonych ograniczeń.

 

Wiadomo już, że Ukraina rozpocznie pierwszy etap wycofywanie najróżniejszych zakazów od poniedziałku 11 maja. “Sytuacja na to pozwala” – podkreśla ukraiński minister. Do tej pory na Ukrainie odnotowano 10 861 chorych na wirusa oraz 272 zgonów. Na chwilę obecną chorych jest 9176 osób, a 1413 wyzdrowiało.

 

Polecamy również: