Węgry – jakie wyznanie i religia? Czy Węgrzy są religijni?

Węgry – jakie wyznanie i religia? Czy Węgrzy są religijni?

Jeśli macie zamiar wyjechać na krótki wypad do Budapesztu lub wczasy na Węgrzech w okolicach święta religijnego to pewnie zastanawiacie się jak będzie wyglądać sytuacja na miejscu. Czy Węgrzy są religijnym narodem? Jaka religia dominuje w Budapeszcie i innych częściach kraju. Sprawdzamy dziś religijność Węgrów.

 


Jakie religie są na Węgrzech?

Patrząc na statystyki z wielu krajów można łatwo zauważyć, że dominuje w nich jedna konkretna religia, więc łatwo zgadnąć jak to jest z religijnością. Na Węgrzech jest nieco inaczej. Znaczna część Węgrów należy do tego samego kościoła, co większość Polaków.

 
Według danych z 2013 roku rzymscy katolicy na Węgrzech stanowią 37,1% co sprawia, że jest to największy kościół w kraju. Zaraz za nimi są kalwińscy protestanci Węgierskiego Kościoła Reformowanego. Według danych z 2013 roku stanowią oni 11,6% wiernych.

 
Zaraz za nimi znajdują się luteranie z 2,2% i węgierscy grekokatolicy stanowiący 1,8%. Na Węgrzech praktycznie nie ma żydów. Stanowią 0,1% wiernych.

 
Według danych z 2013 roku 18% Węgrów deklaruje brak wyznania, a 27% osób nie zadeklarowało żadnego wyznania w badaniu. Pozostałe wyznania stanowią niewielkie procenty.

 


Czy Węgrzy są religijni?

Ciekawiej wyglądają statystyki Eurobarometru z 2010 roku. Zapytano wówczas o to, czy Węgrzy wierzą w istnienie Boga. 45% pytanych odpowiedziało twierdząco, 34% badanych stwierdziło, że wierzą w “rodzaj ducha lub siły życiowej”. 20% nie wierzy w istnienie Boga i sił życiowych, 1% nie był zdecydowany.

 
Według danych cytowanych niegdyś przez serwis okopress za podstawę tożsamości narodowej religię uważa 43% Węgrów. Czy ewentualną religijność widać na ulicach Węgier?

 
Jeśli pojedziemy na głęboką prowincję – tak. W miastach, a już zwłaszcza w Budapeszcie, moralność nie jest skostniała. Jeśli chcecie poderwać Węgierkę i spółkować bez ślubu będzie to możliwe. Jeśli chcecie wpaść do klubów z najróżniejszymi podtekstami – również. W tych względach scena na Węgrzech bywa zdecydowanie bardziej obfita w różne atrakcje, niż Polska.

 
Oczywiście jeśli chodzi o znaczne wydarzenia religijne to nie ma co spodziewać się wielu otwartych knajp, restauracji czy sklepów. Przypominamy też, że na Węgrzech zakaz handlu w niedziele już nie obowiązuje. Zapraszamy do przeczytania większej liczby ciekawostek o Węgrzech.

 


 

Polecamy również: