Winiety Austria 2020 – ceny. Czy można kupić online?

Wyjazd na narty do Austrii lub na zwiedzanie wyjątkowych zabytków i muzeów to dość popularna rozrywka. Wybierając się samochodem do Austrii trzeba pamiętać o tym, że znaczna część dróg w Austrii to drogi płatne. Na austriackie autostrady trzeba mieć winiety. Ile kosztują winiety w Austrii 2020. Jaka jest cena winiet? Gdzie je kupić? Dziś poradnik na temat opłat za drogi w Austrii.

 


Winiety w Austrii

Na nieszczęście dla przyjeżdżających do Austrii samochodem podróżnych przejazd po drogach szybkiego ruchu i autostradach w Austrii jest płatny. Obowiązkowe opłaty zostały wprowadzone w 1997 roku. Opłaty dotyczą zarówno samochodów osobowych jak i motocykli poruszających się po austriackich drogach. Mandat za brak winiety w Austrii to minimum 120 EUR więc lepiej nawet nie próbować jazdy bez i uiścić stosowną opłatę. Ile kosztują autostrady w Austrii?

 


Cena winiet w Austrii

Istnieje kilka winiet w Austrii, które różnią się długością opłaty. W przeciwieństwie do niektórych państw można tu wybierać zarówno między zakupem fizycznej naklejki na szybę jak i kupnem winiety przez internet. Winiety na Słowacji na przykład są tylko elektroniczne. Ile trzeba zapłacić w Austrii?
 
Austriacka winieta 2020 na 10 dni kosztuje 9,40 EUR dla samochodów do 3,5 tony, 2 miesięczna to koszt 27,40 EUR a roczna winieta na Austrię to 91,10 EUR. Opłatą podlegają również motocykle. 10 dniowa winieta motocyklowa w Austrii kosztuje 5,40 EUR, 2 miesięczna 13,70 EUR, a koszt rocznej winiety to 36,20 EUR.
 


 

Które drogi są płatne w Austrii? Generalnie dla własnego bezpieczeństwa należy przyjąć, że płatne są wszystkie drogi w Austrii. Istnieje kilka wyjątków dróg w ciągach A1, A12, A14, A7 czy A26. Listę krótkich odcinków wyłączonych z płatności można zobaczyć na oficjalnej stronie asfinag.at. Tam również znajduje się mapa płatnych dróg w Austrii.
 
Na stronie można również kupić austriacką winietę online. Uwaga ze względu na 18 dniowy okres ochrony kupujących przy zakupie winiety on-line na osobę prywatną winieta nie może mieć natychmiastowej ważności. Są oczywiście sposoby obejścia tego przepisu.

 
Warto pamiętać że elektroniczne winiety austriackie są przypisane do numeru rejestracyjnego samochodu. Jeśli przerejestrujemy auto lub zmienimy numer rejestracyjny, a mamy roczną winietę należy również przejść przez procedurę re-rejestracji winiety opisaną na austriackiej stronie.

 
Jeśli będziemy poruszać się po Austrii bez winiety możemy liczyć się z mandatem w wysokości od 120 EUR. Nie warto więc ryzykować, zwłaszcza że 10 dniowa winieta w Austrii kosztuje tyle co przejazd w dwie strony na płatnym odcinku A4 z Krakowa do Katowic. Austriacka policja lubi sprawdzać czy kierowcy wykupili winiety zwłaszcza na odcinkach międzynarodowych w okolicach wjazdu do Austrii.

 


Winiety w Austrii 2020 to nie wszystko!


 

Niestety poza kilkoma króciutkimi fragmentami wyłączonymi z opłat czeka na nas druga niespodzianka, tym razem zdecydowanie mniej miła. Poza obowiązkową winietą należy liczyć się z dodatkowymi opłatami za przejazd niektórymi drogami w Austrii.

 
Dodatkowo płatne odcinki to przede wszystkim tunele. Podajemy stawki jednorazowych przejazdów ale zwykle możliwe jest kupienie abonamentu na rok lub na krtószy okres czasu. Płatne są Gleinalm Tunnel (9,50 EUR), Bosruck Tunnel (5,50 EUR), Katschberg Tunnel (12,50 EUR), Karawanken Tunnel (7,50 EUR), Brenner Autobahn (10 EUR), odcinek Innsbruck – Patsch/Europabrücke – Nösslach (2,50 EUR), odcinek Innsbruck – Stubaital (3 EUR), odcinek Matrei – Brennerpass (5 EUR) oraz Arlberg Schnellstrasse (10,50 EUR). Przed wyjazdem do Austrii najlepiej sprawdzić ceny opłat na oficjalnej stronie asfinag.at.

 


 
Polecamy również: