Koronawirus na Ukrainie: jak wrócić pociągiem z Ukrainy?

Na oficjalnych stronach ukraińskiego odpowiednika PKP – spółki Ukrzaliznycia pojawiły się informacje dotyczące kursowania ukraińskich pociągów międzynarodowych. Jak wrócić ze Lwowa do Polski pociągiem?

 
Ukraińskie media informują, że pociągi do Polski wstrzymają ruch w niedzielę.

 
W piątek popołudniu w ukraińskich mediach pojawiły się informacje o planie zamknięcia granic Ukrainy dla obcokrajowców.

 

Ukrzaliznycia informuje, że wszystkie obsługiwane przez spółkę pociągi międzynarodowe kursują zgodnie z rozkładem i bez najmniejszych przeszkód. Mowa o ukraińskich pociągach przekraczających granicę z Mołdawią, Rumunią, Węgrami, Białorusią, Rosją oraz oczywiście z Polską. Do Polski szerokotorowy pociąg Ukrzaliznycia dojeżdża na stację Przemyśl Główny dojeżdżając przez Mościska.

 

Czym różni się przejazd pociągiem ze Lwowa do czasu w którym nie było paniki związanej z COVID-19? Ukraińska spółka informuje, że pasażerów przekraczających granicę w pociągach czekają kontrole temperatury przy użyciu bezdotykowych termometrów.
 

Wyjątkiem są pociągi kursujące na Słowację i ze Słowacji. Zawieszono kursy pociągów o numerach 960/961, 962/963, 8860/8863, 8862/8861 oraz 26/382. Zawieszenie kursowania wymienionych pociągów ma związek z wprowadzonym na Słowacji stanem wyjątkowym.
 

Ukraińskie koleje przygotowały się na epidemii już pod koniec stycznia. Ukrzaliznycia kupiła okulary ochronne, środki dezynfekujące i inny potrzebny sprzęt, a niektóre dworce przygotowano na ewentualność izolacji chorych na chorobę powodowaną przez wirus z chińskiego Wuhan.

 

Dla przypomnienia warto dodać, że na Ukrainie wykryto oficjalnie trzy przypadki choroby COVID-19 powodowanej przez chiński wirus. Jedna z chorych przyjechała z Polski przez Lwów i z objawami choroby wybrała się do cerkwi.

 


 
Warto przeczytać również: