Ukraina zamyka przejścia graniczne. Jak dojechać i wrócić ze Lwowa?

Na spotkaniu służb granicznych z ukraińskim ministerstwem zdrowia podjęto decyzję o zamknięciu wielu ukraińskich przejść granicznych w tym przejść granicznych z Unią Europejską i Polską. Zamknięte mają zostać niektóre przejścia drogowe i piesze m.in. w obwodzie lwowskim, wołyńskim i zakarpackim. Kiedy decyzja o zamknięciu wchodzi w życie?

 
O zamknięciu wielu z ukraińskich przejść granicznych poinformował Denys Szmyhal. Ukraina zamykać ma prawie wszystkie przejścia, zamknięciem objętych ma być aż 170 przejść granicznych. Z 219 działających przejść granicznych otwartych pozostanie więc 49 punktów kontroli. Zamknięte przejścia nie będą przepuszczać ani ruchu pieszego, ani ruchu kołowego.
 

Na Ukrainie wprowadzono zdecydowane środki bezpieczeństwa związane z rozprzestrzeniającym się po Europie koronawirusem. Już wcześniej zawieszono wiele połączeń lotniczych z Włochami, a na przejściach granicznych mierzono temperaturę osób przekraczających granicę. Podjęto również decyzję o zawieszeniu zajęć lekcyjnych i zakazie organizowania imprez w których bierze udział więcej niż 200 osób. Warto dodać również, że osoby objęte na Ukrainie kwarantanną, które naruszą jej warunki mogą liczyć się z karą grzywny lub pozbawienia wolności nawet na 8 lat.
 
We środę lista zamkniętych przejść nie była jeszcze znana ale już w czwartek lokale media lwowskie nieoficjalnie donoszą o przejściach, które prawdopodobnie przeznaczono do zamknięcia. Według doniesień w obwodzie lwowskim w pierwszej kolejności zatknięte zostaną mniejsze punkty graniczne – przejścia Szeginie, Rawa Ruska, Smolnica. Tekst będzie aktualizowany jeśli pojawią się doniesienia o zamknięciu innych przejść. Szczegółowa lista zamkniętych przejść granicznych oraz informacje o tym jak długo pozostaną zamknięte ma zostać podana po przyjęciu stosownych dokumentów. Wiadomo, że nie zostaną zamknięte największe przejścia graniczne oraz te z których w przypadku wykrycia osoby chorej najłatwiej przetransportować ją do szpitala. Do Polski będzie dało się wjechać przez przejście Krakowiec-Korczowa.
 

 

Lokalne media informują, że w obwodzie wołyńskim zamknięte zostaną dwa przejścia kolejowe, w zakarpackim jedno przejście kolejowe ze Słowacją oraz przejście drogowe i piesze Malyi Bereznyi. Na granicy ukraińsko-węgierskiej zostaną zamknięte trzy przejścia graniczne, a na granicy z Rumunią dwa przejścia kolejowe.
 
W związku z zamknięciem wielu przejść granicznych można spodziewać się większych kolejek na granicach, które pozostaną otwarte. Przypominamy, że do tej pory wykryto jeden przypadek chorego na chorobę spowodowaną koronawirusem na Ukrainie, chory znajduje się w szpitalu zakaźnym w Czerniowcach. W chwili obecnej wciąż czynne są jeszcze wszystkie przejścia ukraińskie przejścia graniczne.
 
W czwartek późnym wieczorem ukraińskie media poinformowały o zaplanowanym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zaplanowanym na piątek 13 marca. Rada ma podjąć decyzję dotyczącą zamknięcia granic i formy w jakiej może się to odbyć.

 


 
Polecamy również: