23 sposoby jak podróżować tanio po Polsce, Europie i świecie

23 sposoby jak podróżować tanio po Polsce, Europie i świecie

Wyjazdy w ciekawe miejsca wcale nie muszą być drogie. Jeśli szukacie sposobów na tanie podróże to przygotowaliśmy krótki poradnik i kilka sposobów na tanie podróżowanie po Polsce, Europie i całym świecie. Jak oszczędnie podróżować? Jak zwiedzać bez wydawania znacznej ilości pieniędzy? Oto garść porad jak tanio zwiedzać świat i podróżować.

 


1. Jeździć do niepopularnych i biednych miejsc

To najprostsza z możliwych rad. Jeśli nadrzędnym celem jest sama podróż, a nie zwiedzanie najlepszych atrakcji i najciekawszych miejsc na świecie to wybór jest prosty Zamiast tygodnia na Lazurowym Wybrzeżu, w Wenecji czy w Amsterdamie można posiedzieć przez miesiąc na Ukrainie, w Rumunii, Albanii albo w innym biednym kraju. Obiad w 5 gwiazdkowym hotelu we Lwowie kosztuje mniej od wyjścia do podrzędnej restauracji w Paryżu, Amsterdamie, Wiedniu czy Monako. Wybór nietypowych destynacji turystycznych to właściwie połowa sukcesu. W biednych nie jest może najatrakcyjniej na świecie ale jest tanio.

 


2. Szukać tanich lotów i lataj tanimi liniami

Kolejny dość oczywisty fakt. W internecie istnieje masa porównywarek ofert linii lotniczych na których można wyszukać tanie bilety. Bilet na samolot warto kupić z odpowiednim wyprzedzeniem by załapać się na pulę najtańszych biletów. Co więcej – zamiast Lotu, Lufthansy czy Emirates wybieramy najtańsze linie Ryanair, Wizz Air, Norwegian i im podobne. Oczywiście używanie tanich linii wiąże się z mało komfortowymi warunkami podróży, często też z nieciekawymi współpasażerami ale jeśli ma być tanio, to nie zawsze będzie komfortowo.

 


3. Wybierać lotniska na zadupiu

Kolejna porada dotycząca taniego latania to wybór lotu na lotnisko oddalone od destynacji do której chcemy polecieć. Zamiast lądowania na Heathrow w Londynie lądujemy na Stansted, Luton albo Gatwick. Zamiast lądować na Okęciu wybieramy lot na budżetowy Modlin. Wybór lotniska oddalonego o kilkadziesiąt albo nawet i kilkaset kilometrów od miejsca do którego się wybieramy to oszczędność pieniędzy ale strata czasu. Trzeba wybrać co wolimy.

 


4. Wybierać noclegi daleko od najciekawszych miejsc

To samo co tyczy się lotnisk tyczy się również miejsca w którym szukamy apartamentu lub hotelu. Zamiast w centrum Amsterdamu wynajmujemy hotel na obrzeżach Nieuw-West albo w Zuidoost, zamiast spania w Budapeszcie w dzielnica I, V, VI, VII, VIII szukamy hoteliku w odległych od centrum dzielnicach Soroksár, Budafok-Tétény czy Csepel. Dobry hotel dalej od głównych atrakcji będzie tańszy od gorszego, ale w samym centrum przy najciekawszych i uczęszczanych miejscach.

 


 


5. Wyjeżdżać poza sezonem

Zasady w turystyce są proste – wszystko co popularne i oblegane jest droższe. Wszystkie atrakcyjne turystyczne destynacje oblegane są zwykle w wakacje i długie weekendy. Wtedy na wyjazd z domu może pozwolić sobie większość. Jeśli chcemy oszczędzić nie możemy być jak większość. Zamiast na weekend majowy wyjedźmy na Wielkanoc, zamiast na Sylwestra na święta Bożego Narodzenia, zamiast w wakacje pojedźmy wczesną jesienią. Wyjazd po sezonie lub przed to zdecydowana oszczędność.

 


 


6. Planować z dużym wyprzedzeniem lub decyduj się na szybko

Jeśli letnie wakacje zarezerwujemy już zimą, a wypad na narty w czerwcu, jeśli bilety kupimy na kupimy na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem – będzie tanio. Szansą na zdecydowaną oszczędność jest też podejmowanie decyzji na szybko. Zakup wczasów last-minute na dzień lub dwa przed wylotem to również sposób na tanie wyjazdy. W takim wypadku może okazać się, że nie pojedziemy w wymarzonym kierunku ale będzie tanio, a na tym się dziś skupiamy.

 


7. Nie brać bagażu

Rada dla latających tanimi liniami lotniczymi to wyjazd np. na tak zwany city-break bez bagażu. Tanie linie doliczają sobie bardzo wiele za dodatkowy bagaż. Bierzemy więc tylko bagaż podręczny. Niektórzy zakładają nie siebie kilka podkoszulków i par majtek, inni kupują ubrania z tanich sieciówek jak H&M, Zara czy Primark zaraz po wylądowaniu, a potem je wyrzucają. Podróż bez dużego bagażu jest możliwa. Nie przywieziemy walizki pamiątek, ale będzie tanio.

 



 


8. Szukać tanich hoteli i noclegów

Continental, Hilton, Radisson, Hayatt, Four Seasons czy Ritz-Carlton to nazwy o których możemy zapomnieć jeśli planujemy tanie podróże. Interesujemy się tylko najtańszymi, źle położonymi hotelami i hostelami, apartamentami w dzielnicach położonych daleko od centrum. Jeżeli najważniejszy jest sam fakt podróżowania to spać można nawet w dzielonym pokoju. Będzie tanio.

 


9. Korzystać z okazji

W sieci wiele jest stron internetowych na których wyszukać można ponadprzeciętnie dobre okazje na bilety lub rezerwacje hoteli. Warto co jakiś czas zobaczyć czy wymarzony kierunek nie jest właśnie objęty sporą promocją.

 


10. Podróżuj w grupie

Wyjazd w kilka osób to również sposób na oszczędność. Wspólny wynajem mieszkania, wspólny wynajem busa, wspólny przejazd taksówką, wspólny wynajem samochodu. Im więcej osób jedzie tym łatwiej rozłożyć koszty na poszczególne z nich. Zamiast samodzielnie płacić 30 EUR za taksówkę lepiej zamówić ją w cztery osoby – opłata wyniesie już tylko 7,50 EUR na osobę.

 


 


11. Używaj tanich środków transportu

Zamiast dobrego samochodu z dużym silnikiem mniejsze i tańsze auto, które mało pali, tania linia lotnicza, lokalny transport, Fixbus czy inny autobus albo nawet i przejazd z kimś z Blablacara. To metody na oszczędność podczas poruszania się na wakacjach. Zamiast bezpośrednich połączeń przejazd lokalnymi środkami transportu. Dłużej ale tanio.

 


12. Jedź na stopa

To już ekstremalny sposób redukcji kosztów ale jeśli ma być tanio to za darmo jest uczciwą ceną. Niektórzy wciąż jeszcze decydują się na jazdę autostopem. W niektórych krajach mile widzianym jest zostawienie trochę kasy kierowcy, więc nie zawsze autostop jest darmowy.

 


13. Szukaj darmowych okazji

Istnieje kilka serwisów internetowych umożliwiających obcięcie kosztów noclegu do zera. Jeśli chcecie zaoszczędzić na spaniu to warto zainteresować się serwisami takimi jak Servas, Global Freeloaders czy znany chyba wszystkim Couchsurfing. Jeśli macie znajomych w ciekawych miejscach również warto ich zapytać czy nie zechcą Was gościć za “co łaska”.

 



 


14. Zabierz ze sobą jedzenie

O tej radzie nie trzeba przypominać Polakom. Praktycznie każdy Polak miał styczność ze słynnym zestawem kanapek i jaj na twarto branych na wycieczkę w czasach w których po pierwsze nie było gdzie, a po drugie nie było za co zjeść na wycieczce po Polsce. Jeśli chcecie tanio zwiedzać zapomnijcie o dobrych restauracjach z Przewodnika Michelin, a w droższych miejscach takich jak chociażby Izrael w sumie to zapomnijcie o jakichkolwiek restauracjach. Jedzenie zabrane z Polski ewentualnie kupowane w tanim supermarkecie na miejscu to rozwiązanie pozwalające na zdecydowane ograniczenie kosztów podróży.

 


15. Szukaj zniżek

To rozwiązanie dobre przede wszystkim dla studentów i osób poniżej 26. roku życia ale nie tylko. W wielu atrakcyjnych turystycznie miastach da się zwiedzać taniej jeśli zwiedzanie wykupimy w pakiecie. Bilety na kilka atrakcji kupowane razem są tańsze, niż odwiedzenie każdego z miejsc z osobna. W wielu miastach jak chociażby FirenzeCard we Florencji pozwala na tańsze poruszanie się po mieście i tańsze zwiedzanie. Przed podróżą warto sprawdzić czy w mieście działa system zniżek i które miejsca akceptują zniżki studenckie.

 


 


16. Poszukaj pracy

Jeśli chcecie połączyć przyjemne z pożytecznym – zwiedzić świat i jednocześnie zarobić trochę pieniędzy w kraju, którego waluta cieszy się powszechnym uznaniem w każdym zakątku świata to jest na to sposób. Dobry nie dla każdego ale jeśli checie pracować jako au pair, barman, instruktor narciarstwa, żeglarstwa, nurkowania, pracownik hotelu, rezydent, kelnerka, stewardessa czy nauczyciel angielskiego możliwy będzie wyjazd w ciekawe miejsce, praca na miejscu i przy okazji zwiedzanie tego i owego.

 


17. Uważaj na roaming

W Unii Europejskiej możemy już podróżować bez obaw o to, że włączenie transferu w telefonie będzie droższe od samej wycieczki. Wciąż są jednak miejsca w których używanie polskiego numeru w roamingu może skończyć się kilkucyfrowym rachunkiem telefonicznym. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że za cenę kilku megabajtów danych w roamingu czasem można kupić lokalny starter z karą SIM i używać lokalnego numeru telefonu właściwie za grosze. Daleko nie trzeba szukać – tak jest już na przykład z internetem na Ukrainie.

 



 


18. Uważaj na prowizje

W dobie powszechnych porównywarek cen biletów czy hoteli warto mieć się na baczności. Serwisy te żyją z prowizji. Nie zawsze tak jest, ale czasem zdarzy się że rezerwacja usługi bądź pobytu bezpośrednio w miejscu do którego się wybieramy będzie tańsza nawet od najlepszej oferty u pośrednika.

 


19. Usuń cookies, sprawdzaj oferty na różnych urządzeniach

Kolejna porada dla osób szukających okazji przez internet. Wizyty na praktycznie każdej stronie internetowej pozostawia ślad w postaci plików cookies. Ślady naszej aktywności mogą być analizowane przez strony, które odwiedzamy. Jeśli widać, że interesujemy się danym kierunkiem to strona za pośrednictwem której chcemy dokonać rezerwacji może pokazać nam wyższe ceny, niż u użytkownika który tylko raz szukał biletów czy noclegów w danym miejscu. W innym wypadku by nas skusić może zostać doliczony rabat. Warto sprawdzać ceny na różnych urządzeniach, będąc zalogowanym i niezalogowanym, używając trybu prywatnego i nie. Ceny nawet na tej samej stronie mogą się różnić.
 


20. Jeździj komunikacją miejską

Jeśli zastosowaliście się już do porady znajdującej się kilka punktów wyżej i wylądowaliście na lotnisku z daleka od miejsca do którego się wybieracie to do celu warto pojechać nie wynajętym autem czy taksówką, a środkami komunikacji miejskiej. To samo tyczy się z poruszaniem się po mieście. W miastach takich jak Moskwa, Budapeszt, Londyn czy Nowy Jork nawet lepiej jeździć metrem, niż zamawiać taksówki czy Ubera.

 


 


21. Szukaj darmowych dni

Większość muzeów na świecie przynajmniej przez jeden dzień w miesiącu, a czasem i jeden dzień w tygodniu, oferuje możliwość darmowego zwiedzania. Czasem darmowe zwiedzanie możliwe jest na przykład w rocznicę śmierci i urodzin postaci, której poświęcone jest muzeum, w rocznicę historycznego wydarzenia czy w święto państwowe. Jeśli koniecznie chcecie odwiedzić pewne miejsce to warto zorientować się kiedy zwiedzanie jest darmowe. Daleko szukać nie trzeba – nawet Kopiec Kościuszki w Krakowie można zwiedzać za darmo w dniach ważnych rocznic.

 



 


22. Nie nabijaj kasy przewodnikom

Przewodnicy, naganiacze, osoby żerujące na prowizjach to coś czego nienawidzimy całym sercem. Nie nabijajcie nikomu kieszeni i nie wykupujcie usług, które nie są do niczego potrzebne. W dobie powszechnego dostępu do internetu o najciekawszych faktach, wydarzeniach i ciekawostkach przeczytacie na blogach podróżniczych i w artykułach w internecie. Nikt oprowadzający za ciężkie pieniądze nie jest do tego potrzebny. Ewentualnie można korzystać z free walking tour prowadzonych w wielu miastach, ale i tak nie polecamy.

 


21. Miej niskie wymagania

Niestety – jak ma być tanio, nie będzie dobrze niezależnie od tego co niektórzy próbują wmówić. Nocleg na karimacie albo w kilkuosobowym pokoju w hostelu, śniadanie w formie konserwy turystycznej z bułkami z Lidla, samodzielne gotowanie, jazda na stopa – to nie są wymarzone warunki na odpoczynek. Jeśli jednak nadrzędnym celem jest podróż sama w sobie, a nie komfortowy wypoczynek to trzeba pogodzić się z pewnymi trudnościami.

 


 
Polecamy również: