Czy jest koronawirus we Lwowie i na Ukrainie?

Temat pochodzącego z Chin koronawirusa SARS-COV-2 wywołującego zakaźną chorobę COVID-19 od kilku tygodni nie schodzi z pierwszych stron gazet. Jak wygląda sprawa koronawirusa na Ukrainie i we Lwowie? Czy jest bezpiecznie jechać na Ukrainę?

 

Branża turystyczna w 2020 roku przeżywać będzie znaczny kryzys. Już teraz odwoływane są loty, wiele osób odwołuje swoje rezerwacje na przykład we Włoszech. W związku z wirusem najlepiej ograniczyć podróżowanie i przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Niezależnie czy jedziemy do miejsca gdzie potwierdzono przypadki choroby czy do takiego gdzie choroby nie ma.
 
W niewielkim ośrodku miejskim Nowi Sanżary w środkowej Ukrainie od 20 lutego poddanych kwarantannie jest 89 osób ewakuowanych z chińskiego Wuhan. Przyjazd 45 ewakuowanych Ukraińców i 27 obywateli innych państw wywołał zamieszki wśród okolicznych mieszkańców- By uspokoić sytuację do odizolowanych dołączyła ukraińska minister zdrowia Zoriana Skałecka. Wszystkie z ewakuowanych osób są obecnie zdrowe.
 
Ewakuacji z Wuhan odmówiła Ukrainka Anastazja Zinczenko ponieważ nie pozwolono na to, by z terytorium opanowanego przez wirusa zabrała ze sobą ukochanego pieska.
 
W tym momencie wiadomo, że na świecie są obywatele Ukrainy chorzy na chorobę powodowaną przez koronawirusa. Na nową chorobę cierpi pięciu Ukraińców – czterech z nich znajduje się w Japonii, a jedna osoba we Włoszech. We Włoszech chora na COVID-19 jest 26-letnia mieszkanka Lwowa, która wyjechała do Abatemarco by odwiedzić rodzinę.
 


 
Czy koronawirus jest we Lwowie? Oficjalnie na Ukrainie odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa u mężczyzny, który wrócił na Ukrainę z wyjazdu z Włoch przez Rumunię. Do potwierdzenia przypadku doszło w Czerniowcach, pozostali chorzy Ukraińcy znajdują się poza granicami kraju.
 

Wybierając się obecnie na jakiekolwiek wakacje radzimy wyjazd przemyśleć przynajmniej kilkukrotnie. Na chwilę obecną na świecie potwierdzono blisko 86 tysięcy zachorowań na COVID-19. 2941 przypadków zakończyło się śmiercią, 39 761 osób wyzdrowiało. Obecną sytuację można śledzić na aktualizowanej na bieżąco mapie prowadzonej przez instytut Center for Systems Science and Engineering Johns Hopkins University w Baltimore tutaj.
 
Mieszkańców Lwowa, którzy przyjeżdżają z miejsc w których potwierdzone są zachorowania wywołane nowym koronawirusem prosi się o powiadomienie o tym fakcje lokalnych władz za pośrednictwem internetowego formularza lub infolinii. Ukraińskie służby graniczne wyposażono w termometry, którymi bada się osoby wjeżdżające do kraju. W przypadku podwyższonej temperatury możliwa jest odmowa wjazdu na Ukrainę.

 


 
Polecamy również: