Co zwiedzić i zobaczyć w Małopolsce? 27 miast, miasteczek i wsi

 


Lanckorona


 
Lanckorona to mała miejscowość oddalona o kilkadziesiąt minut jazdy od Krakowa. W weekendy mała wieś z malowniczym rynkiem, ruinami zamku i zabytkowym kościołem przeżywa prawdziwe oblężenie. Atrakcji w Lanckoronie i miejsc w których można dobrze zjeść nie ma zbyt wiele, więc by zobaczyć miejscowość wystarczy wpaść tu na kilka godzin. Nic dziwnego, że to prawdziwy turystyczny hit. Jeśli szukacie miejsca w okolicach Krakowa na weekend to warto rozpocząć właśnie od Lanckorony. Tu więcej o atrakcjach w Lanckoronie.

 


Nowy Wiśnicz

 
Nowy Wiśnicz to niewielkie miasto położone około 8 kilometrów od Bochni. Największą atrakcją jest znajdujący się tu zamek wzniesiony na polecenie Jana Kmity w drugiej połowie XVI wieku. Wielokrotnie przebudowywana konstrukcja jest w stanie znacznie lepszym niż wiele zamków w okolicy Krakowa. Poza zamkiem warto odwiedzić Muzeum Ziemi Wiśnickiej, Muzeum Pamiątek po Janie Matejce oraz Rynek. Jadącym autem polecamy też zabytkowy kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej 9 kilometrów od Wiśnicza, a dla aktywnych polecamy spacer po rezerwacie przyrody Kamień-Grzyb.

 


Tyniec


 
Tyniec to ciekawa propozycja dla osób z Krakowa i nie tylko. Technicznie od 1973 roku jest to wciąż obszar Krakowa ale przez lata była to osobna miejscowość w której największą atrackją jest malowniczo położony klasztor benedyktynów. Opactwo benedyktynów podniesione z ruin to przepiękne miejsce w którym skorzystać można z usług kawiarni, restauracji i lodziarni.

 


Ojców i Pieskowa Skała


 
Słynna skała Maczuga Herkulesa, zamek Pieskowa Skała, ruiny zamku w Ojcowie, kaplica “Na Wodzie” pw. św. Józefa Robotnika – oto tylko kilka z atrakcji, które można zobaczyć w okolicach Ojcowa. Dla aktywnych pozostają jeszcze spacery po utworzonym w 1956 roku Ojcowskim Parku Narodowym. W weekendy w okolicy Pieskowej Skały, Sułoszowe, Ojcowa aż roi się od turystów, więc warto tu przyjechać w tygodniu – wtedy tłumów nie ma.

 


Okocim, Brzesko, Bochnia


 
Markę Okocim znają chyba wszyscy. Browar wywodzi się z niewielkiej małopolskiej miejscowości. Atrakcją w pobliżu jest oczywiście zwiedzanie browaru (25 zł od osoby, wymagany wcześniejszy kontakt mailowy), odrestaurowany Pałac Goetza z hotelem i restauracją, w okolicy można zobaczyć oczywiście również Kopalnie SOli w Bochni oraz znajdujący się zaraz obok park archeologiczny będący skansenem średniowiecznej wsi. Niedaleko stąd do podkrakowskiej Puszcyz Niepołomickiej oraz oczywiście wspomnianego już wyżej Wiśnicza.

 


 


Kalwaria Zebrzydowska

Jeśli już przyjechaliśmy do Lanckorony to warto poświęcić kilka minut i dojechać do kolejnej małej miejscowości w Małopolsce. Kalwaria Zebrzydowska to miejsce, którego wielu osobom przedstawiać nie trzeba. Działa tu słynne sanktuarium pasyjono-maryjne założone przez Bernardynów. Zespół z bazyliką i klasztorem otoczony jest znaczną liczbą zabytkowych kaplic. Znajdujące się tu sanktuarium wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zaliczane jest też do listy pomników historii Polski.

 


Wadowice


 
Wadowice to kolejna małopolska atrakcja, której nie trzeba przedstawiać żadnemu Polakowi. Miasto o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1325 roku jest miejscem w którym 18 maja 1920 roku przyszedł na świat słynny polski duchowny, biskup, arcybiskup, kartynał Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II. W miejscowości można zobaczyć rodzinny dom papieża, kameralny ryneczek Bazylikę Ofiarowania NajśwIętszej Maryi Panny, park miejski czy zjeść słynną wadowicką kremówkę.

 


Tarnów

 

Do Tarnowa bardzo łatwo dojechać ponieważ niespełna pół milionowe miasto położone jest przy autostradzie A4. W Tarnowie jedną z największych atrakcji jest przepiękny Rynek, bazylika katedralna Narodzenia NMP, wzgórze z ruinami zamku czy też zabytkowy dworzec zbudowany na wzór dworca w Stanisławowie. Ciekawostką w mieście jest też kawiarnia w zabytkowym tramwaju. Tu przeczytacie więcej o atrakcjach Tarnowa.

 


Oświęcim


 
Większość turystów przyjeżdża do Oświęcimia tylko po to by zobaczyć dawny obóz zagłady Auschwitz-Birkenau ale muzeum nie jest jedynym miejscem, które warto odwiedzić. W miejscowości ciekawie prezentuje się kameralny rynek, warto zwrócić uwagę również na mało znaną atrakcję czyli średniowieczny zamek w Oświęcimiu na prawym brzegu Soły, a także muzeum działające w oświęcimskim ratuszu.
 


Wieliczka


 
Zaraz pod Krakowem znajduje się słynna Wieliczka z dostępną do zwiedzania kopalnią soli otwartą w 1772 roku wchodzącą w skład żup krakowskich. Oczywiście kopalnia soli dostępna do zwiedzania to największa atrakcja w podkrakowskiej miejscowości. Poza tym warto zobaczyć tu jeszcze kilka innych miejsc – zamek żupny, tężnię solankową czy kościół św. Klemensa.
 


Niedzica


 

Znajdujący się na brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego Zamek DUnajec (Zamek w Niedzicy) to zabytkowa konstrukcja pochodząca jeszcze z czasów średniowiecza. Prawdopodobnie pierwszą konstrukcję wzniesiono tu już w XIV wieku. Wówczas nie było tu jeszcze gigantycznego zbiornika wodnego nad którym góruje dziś warownia. Z Niedzicy można pojechać jeszcze do położonych niedaleko ruin zamku w Czorsztynie. Na granice ze Słowacją jest stąd tylko kawałek. Za nią można zobaczyć słynny Czerwony Klasztor.

 


 


Czorsztyn


 
Położony kawałek dalej Czorsztyn to wieś na pograniczu Pienin i Gorców zaraz nad utworzonym tu zbiornikiem retencyjnym. Największą atrakcją są tu wspomniane w akapicie wyżej ruiny gotyckiego zamku. Położony nad Dunajcem zamek został zbudowany w drugiej połowie XVI wieku. Niestety zdewastowany przez zbuntowane wojska kozackie zamek popadł w ruinę. W 1790 zniszczeniom pomógł pożar niszczący dach. Dziś to kompletne ruiny udostępnione do zwiedzania jako niemy świadek historii.

 


Zakopane


 
Zakopane jest miejscowością słynną na cały kraj, często nie jest to oczywiście sława pozytywna. Najróżniejsze przekręty w branży turystycznej, które mają tu miejsce są znane każdemu. Na szczęście nikt nie powiedział, że trzeba tu iść do przepłaconej restauracji albo korzystać z usług oferty wynajmu. Można przyjechać tylko po to, by pooglądać atrakcje. W Zakopanem warto wybrać się na Giewont, Kasprowy Wierch, przejść się słynnymi Krupówkami albo pójć oglądać krokusy w Tatrach.

 


Szczawnica


 

Z Niedzicy i Czorsztyna niedaleko jest do Szczawnicy. Niewielka turystyczna miejscowość to miejsce do którego przyjeżdża się na wakacje od wielu lat. Wśród największych atrakcji Szczawnicy zaliczyć można oczywiście pijalnię wód i zdrój Magdalena oraz inhalatorium. W miejscowości wypić można aż 8 leczniczych wód. Warto tu zobaczyć również zabytkowe wille, kaplicę zdrojową czy malowniczy Park Dolny. Niedaleko stąd na Słowację – do Czerwonego Klasztoru można dostać się nawet pieszo lub przejechać się rowerem.
 


Piwniczna Zdrój


 
Piwniczna Zdrój to kolejna miejscowość w Małopolsce, którą warto zobaczyć. Miasteczko znajduje się na granicy polsko-słowackiej i jak sama nazwa wskazuje można tu skorzystać z pijalni wody mineralnej. W Piwnicznej pije się tak zwane kwaśne wody, słynna jest również popularna Piwniczanka. Wśród pozostałych atrakcji wymienić można kościół parafialny, zabytkowy rynek, park zdrojowy czy położone w niewielkiej odległości góry.


Zawoja


 

Zostajemy przy granicy ze Słowacją. Tu znajduje się niewielka wieś będąca jednocześnie jedną z najbardziej znanych wsi w Polsce. Dlaczego? Położona u stóp Babiej Góry Zawoja to (nieco może i sztucznie) przedłużana i rozciągana wieś w Polsce. Zawoja ciągnie się na odcinku 18 kilometrów i wraz z przysiółkami zajmuje powierzchnię ponad 100 kilometrów kwadratowych. We wsi warto zobaczyć kościół św. Klemensa, piwniczki i dzwonnicę loterańską. Miejscowość jest bazą wypadową dla osób chodzących po górach i – w sezonie – również dla narciarzy.
 


Sucha Beskidzka


 

Sucha Beskidzka to małe miasto położone na zachodzie Małopolski czasem pomijane przez turystów. Miasteczko znane jest głównie za sprawą słynnej karczmy Rzym, ale drewniana budowla z XVIII wieku nie jest jedyną atrakcją w mieście. Zobaczyć mozna tu niewielki zamek suski, stary park zamkowy założony z początkiem XVIII wieku, a także zabytkowe dworki i domy drewniane, browar dworski, zabytkowe zabudowania rynku. Wartym odwiedzanie jest również grób uczestników Konfederacji Barskiej, a także wiąz Sobieskiego, klasztort kanoników regularnych i wiele budowli sakralnych – neogotycki kościół Nawiedzenia NajśwIątszej Marii Panny czy stare kaplice i figury.

 


 


Muszyna


 

Wśród atrakcji miasteczka wymienić można ruiny zamku Starostwów Muszyńskich zbudowanego w XIV wieku, muzeum regionalne prowadzone przez PTTK, a także cmentarz żydowski i barokowy kościół św. Józefa Oblubieńca zbudowany w XVII wieku, park zdrojowy Zapopradzie. Można tu również popływać na basenach i skorzystać z bogatej oferty przygotowanej dla narciarzy. Od czasów międzywojennych Muszyna jest uznawana za uzdrowisko. W Muszynie znaleźć można kilka źródeł wody mineralnej – Maryja, Józef, Milusia, Antoni czy Anna i kilka innych. Pochodzi stąd też znana woda.
 


Krynica


 
Małopolska wodami mineralnymi stoi. Kolejna miejscowość, którą warto odwiedzić w Małopolsce to Krynica Zdrój. By skorzystać z tutejszych wód przyjeżdżano do miejscowości od bardzo dawna, stąd oglądać tu można zabytkowe pijalnie wód i drewniane pawilony, łazienki czy stary dom zdrojowy oraz wiele zabytkowych willi przypominających nieco te, których kilka ostało się w słynnym Truskawcu. Warto zwrócić uwagę m.in. na wille Biały Orzeł, Góral czy Biała Róża, Janina i Romanówka. Wartym odwiedzenia jest kościół Przemienienia Pańskiego. W Krynicy znajduje się bardzo wiele pijalni i rozlewni najróżniejszych lecznichyc wód takch jak m.in. Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz czy Zuber.
 


Wysowa Zdrój


 

Macie dość zdrojóW? Nie? To dobrze bo na liście miejsc, które warto zobaczyć w Małopolsce pojawia się kolejny zdrój położony niedaleko Krynicy. Wysowa-Zdrój (od 2003 roku znana jako Wysowa). We wsi znajdują się dwa źródła solankowych wód mineralnych Aleksandra i Józef oraz płatna pijalnia z kolejnymi wodami Franciszek, Henryk, Józef II, Słone oraz Anna. Niestety wstęp do pijalni jest płatny. Poza tym w miejscowości znajduje się stary cmentarz wojenny, prawosławna cerkiew z 1779 roku, a także przedwojenny kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Dla dzieci atrakcją może być park wodny Wysowa Zdrój. Poza tym miejscowość dysponuje sporą bazą turystyczną i łatwo stąd dojechać na słowację, bowiem miejscowość leży praktycznie na granicy polsko-słowackiej.


Białka Tatrzańska


 
Małopolska wioska jest jednym z ulubionych miejsc dla narciarzy i snowboardzistów. Wyjątkowo atrakcyjnie położona miejscowość słynie przede wszystkim z turystyki i narciarstwa ale to nie jedyne atrakcje w Białce Tatrzańskiej. Przez Białkę prowadzi Szlak Architektury Drewnianej i warto zobaczyć tu ponad 300 letni drewniany kościół św. Szymona i Judy Tadeusza. Turystów ściągają tu też Termy Bani. Niedaleko położony jest również malowniczo położony rezerwat Przełom Białki pod Krempachami.

 


 


Rabka – Zdrój


 
Jeśli mało Wam atrakcji w Małopolsce to warto wspomnieć o kolejnej niewielkiej miejscowości. Niedaleko Turbacza położona jest Rabka Zdrój. Miejscowość ściąga narciarzy, ale nie tylko. Wśród atrakcji wymienić można skansen taboru kolejowego w Chabówce, a także słynny park Rabkoland. W Rabce Zdrój od lat działa uzdrowisko mające dostęp do wód głębinowych. Poza tym prowadzą tędy liczne szlaki turystyczne. Atrakcją jest Park Zdrojowy z tężnią solankową, słynna Fontanna Siedmiu Słoni, pomnik Świętego Mikołajaczy zabytkowy stary kościół, kaplica św. Floriana, cmentarz oraz Muzeum Górali i Zbójników. Warto zwrócić też uwagę na charakterystyczny dworzec kolejowy z 1884 roku.
 


Bukowina Tatrzańska


 

W 2020 roku nazwa miejscowości kojarzy się z tragicznym wypadkiem na stoku ale mimo wszystko miejscowość słynie z nieco innych rzeczy. W dwudziestoleciu międzywojennym Bukowina Tatrzańska sukcesywnie stawała się coraz bardziej popularnym miejscem turystycznym. Wzniesiono trochę willi w zakopiańskim stylu w tym słynne drewniane centrum kultury. Bukowina słynie również z popularnego festiwalu Sabałowe Bajania oraz oczywiście tras i ośrodków narciarskich. W okolicy malowniczo położonej wsi znajduje się wiele przepięknych miejsc, a widok na Tatry jest wręcz niesamowity.

 


Gródek nad Dunajcem


 

Gródek nad Dunajcem i położony niedaleko Rożnów to propozycja dla tych, który dość mają już wszelkiego rodzaju zdrojów. W Małopolsce warto zobaczyć również inne miejsca. Miejscowości położone są nad Jeziorem Rożnowskim, sztucznym zbiorniku zaporowym wzniesionym przy okazji budowy Elektrowni Rożnów w latach 1935-41. Jezioro pełni również funkcję turystyczną, można tu popływać żaglówką czy jachtem oraz pływać i korzystać z licznych plaż piaszczystych. Nieco bogatszych turystów przyciąga tu również dobry i bardzo ładnie położony hotel Heron Live. W okolicach nie polecamy oglądania kościoła parafialnego w Gródku o dość specyficznych walorach estetycznych.
 


Tymbark


 

Za sprawą założonej w 1936 roku spółdzielni owocarskiej, którą za komuny upaństwowiono nazwę miejscowości znają chyba wszyscy Polacy. Tymbark to jednak nie tylko marka soków z kapslami z napisem pod nakrętką. Co ciekawe dzisiejsza wieś niegdyś wsią nie była. Tymbark otrzymał prawa miejskie w 1353 roku jako królewskie miasto, w 1896 roku prawa miejskie cofnięto. W całkiem ładnie położonej miejscowości zobaczyć można zespół dworsko-pałacowy z XIX wieku, warto zwrócić również uwagę na zabytkowy ratusz w Tymbarku, cmentarz wojskowy z I wojny światowej oraz zabytkowy kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wzniesiony w klasycystycznym stylu.
 


Dobczyce


 
Małe małopolskie miasto kojarzone przede wszystkim z Jeziorem Dopczyckim, sztucznym zbiornikiem spiętrzającym wody Raby. W Dobczycach zobaczyć można niewielki zamek, a sama korona zapory wodnej dostępna jest do zwiedzania. Jeśli nie należycie do fanów inżynierii i architektury to zwiedzanie Dobczyc w sumie można sobie podarować.
 


Nowy Sącz


 
Obok Krakowa i Tarnowa to jedno z ciekawszych miast w Małopolsce. W Nowym Sączu jest co zwiedzać. Począwszy od Rynku i centralnie położonego ratusza z XIX wieku warto zobaczyć tu również bazylikę św. Małgorzaty, liczne zabytkowe kościoły – św. Rocha, Heleny, Najświętszego Serca Pana Jezusa, czy też klasztor Jezuitów z 1410 roku oraz inne sakralne budynki takie jak kaplice. W Nowym Sączu zobaczyć można resztki starych murów miejskich w postaci murów obronnych i baszty kowalskiej, zamek królewski, piękny dworzec z 1909 roku, zabytkowe kamieniczki czy synagogę. Fanom cmentarzy polecamy cmentarz żydowski, stary cmentarz i cmentarz komunalny. Ciekawem zabytkiem jest pomnik Władysława Jagiełły z 1910 roku.

 


 
Polecamy również: