Airbnb – zniżki, co to, opinie, bezpieczeństwo. Jak to działa?

Jadąc na wakacje zawsze trzeba zastanowić się nad noclegiem. Co wybrać? Wśród popularnych serwisów pozwalających na wakacyjny wynajem jest też Airbnb. Co to jest Airbnb? Jak używać i wynajmować na Airbnb? Czy to bezpieczne? Dziś wyjaśniamy czym jest Airbnb, jakie są oszustwa i na co uważać szukając wakacyjnego wynajmu. Sprawdzamy też czy istnieje kod rabatowy na Airbnb lub kupon zniżkowy na pierwszą podróż. Patrzymy co napisać do gospodarza.

 
Czym dokładnie jest Airbnb wyjaśnialiśmy już kiedyś w poradniku jak wynajmować na Airbnb. W skrócie jest to założona w 2008 roku platforma internetowa wywołująca gigantyczny ból pewnej części ciała w branży hotelarskiej. Dlaczego? Ponieważ za cenę wynajmu pokoju w hotelu tu mamy do dyspozycji całe, najczęściej bardzo dobrze położone, mieszkanie.
 

Airbnb jest pośrednikiem między osobą wynajmującą mieszkanie na określony czas, a właścicielem mieszkania. Za pośrednictwem serwisu wyszukać można mieszkania i pokoje do wynajęcia, a ostatnio również atrakcje i restauracje w wybranych przez nas miejscu.

 
Szukając do dyspozycji mamy najróżniejsze kryteria w tym filtry umożliwiające odsianie mieszkań, które nie mają na przykład WiFi, pralki, darmowego miejsca parkingowego czy klimatyzacji albo suszarki do włosów. Liczba filtrów jest ogromna. Istnieje również możliwość wynajęcia mieszkania w sposób w który nie będziemy mieć kontaktu z żadnym żywym człowiekiem bo mieszkanie otworzy się na kod lub klucze będą w sejfie niezależnie o której przyjedziemy na miejsce. Oto kilka porad odnośnie wynajmu na Airbnb. Podpowiadamy jak robić to bezpiecznie.

 


Airbnb – kupon rabatowy

Kupony rabatowe do Airbnb zostały wyłączone i po prostu ich nie ma.

 


Bezpieczeństwo na Airbnb


 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to korzystając z Airbnb nie ma się o co martwić. Ani pieniędzy ani danych karty kredytowej nie udostępniamy właścicielom mieszkań czy innym zewnętrznym podmiotom, więc nikt nie wyczyści naszej karty kredytowej. Co ważne – pieniądze wysyłamy platformie Airbnb, a nie właścicielowi mieszkania, nie przychodzimy do apartamentu z gotówką, więc nie będzie tak, że po zapłacie pieniędzy jesteśmy zdani na siebie. Serwis zapewnia też wsparcie w razie tego, gdyby mieszkanie nie odpowiadało opisowi, gospodarz chciał nas przenieść do innego (zwykle gorszego) mieszkania czy robił jakiekolwiek inne dziwne ruchy.

 


Oszustwa na Airbnb – na co uwżać?


 
Wspomniane powyżej fakty jak to, że właścicielowi mieszkania nie płacimy bezpośrednio sprawiają, że pole do oszustw na Airbnb jest niewielkie. Jeśli wynajmiemy coś co nie istnieje, jeśli napotkamy na problemy – serwis zwróci nam pieniądze, często ze zniżką. Nie oznacza to oczywiście, że oszustw nie ma. Jakie mogą być oszustwa na Airbnb?
 
Oszustwa zdarzają się w formie przedstawiania ofert. Mieszkanie może być położone gorzej, niż jest to zaznaczone w ofercie. Zdjęcia robione różnego typu dziwnymi obiektywami typu szeroki kąt lub rybie oko mogą wskazywć, że wnętrze nie jest tk przestronne jak to przedstawiają foty.
 
Na Airbnb należy uważać na oferty z małą ilością zdjęć, bez zdjęć kamienicy czy wieżowca w którym chcemy wynająć mieszkanie, ze zdjęciami miasta i jego atrakcji zamaist wnętrz. Jeśli kadry są dziwne i poprzycinane, jeśli jest w nich podejrzanie dużo zbliżeń oznacza to, że właściciel kombinuje dobrymi zdjęciami, a rzeczywistość nie jest tak kolorowa.

 


Airbnb – opłaty


 
Kolejnym “oszustwem” (chociaż to może za duże słowo) są opłaty dodatkowe. Właściciele mieszkań na wynajmie dla turystów zarabiają sporo. Niektórym jednak kasy za mało i do oferty doliczają sobie jeszcze “koszty sprzątania”. Czyli tak naprawdę dodatkowy zysk dla siebie bo mogą sobie sami posprzątać za darmo no, a ogarnięcie 20 czy 30 metrów kwadratowych po kilkudniowym korzystaniu to nie całodzienne gruntowne sprzątanie po remoncie. Na Airbnb lepiej uważnie patrzeć czy do ceny wynajmu nie doliczane są jakieś dodatkowe opłaty za sprzątanie. Jeśli są – warto zainteresować się inną ofertą za te same pieniądze bez dodatkowych opłat.

 


Airbnb – opinie

Sekcją która pozwla na uniknięcie wtopy na Airbnb są opinie. Po zakończeniu wynajmu zarówno właściciel jak i my mamy możliwość wystawienia opinii i oceny. Przeglądając oferty sprawdzajmy ocenę hosta i czytajmy komentrze. Z opiniami jest tak, że jeśli coś jest dobre to raczej się o tym nie pisze, ale wszystkie mankamenty opisuje się bardzo chętnie. Wiemy to z doświdczenia – praktycznie NIGDY nie wystawiamy żadnych opinii na Airbnb. Chyba że było nadspodziewnie dobrze albo gorzej niż miało być.

 


Airbnb – wynajem

Ogólnie rzecz biorąc wynajem na Airbnb jest prosty. Wybieramy miasto do którego jedziemy i filtr tak by określić co ma mieć, a czego nie mieć poszukiwane mieszkanie lub pokój. Na mapie miasta wyświetlają się mieszkania. Po wybraniu przechodzimy do rezerwacji.
 
Porada: im bliżej do naszego wyjazdu tym lepiej szukać mieszkań z automatyczną rezerwacją. W ten sposób nie musimy czekać na potwierdzenie rezerwacji przez gospodarza i od razu wiemy na czym stoimy. Warto szukać też mieszkań z tak zwanym “self check-in”. Klucze czekają na nas w umówionym miejscu. Nie musimy na nikogo czekać i być zdani na łaskę sprzątaczki przynoszącej klucze.
 
Po dokonaniu rezerwacji trzeba napisać wiadomość do gospodarza. Niektórzy nawet jej nie czytają więc jeśli zastanawiacie się co napisać do gospodarz to wystarczy coś w stylu “cześć, ma pan fajne mieszkanie”.