Porady turystyczne TOP 9. Turcja, Ukraina, Gruzja

Porady turystyczne TOP 9. Turcja, Ukraina, Gruzja

Nie ważne czy jedziemy blisko do Lwowa czy Budapesztu, do dalekiej Gruzji, Turcji czy Rosji lub Meksyku – porady turystyczne mogą przydać się każdemu i zawsze. Często to oczywiste rzeczy o których warto pamiętać jadąc na wakacje, a są tak oczywiste że wypadają z głowy. Na co zwracać uwagę szykując się w podróż?

 


1. Szukaj tanich lotów

Zdarzają się miejsca do których da się dolecieć za mniej pieniędzy niż kosztuje dojazd samochodem, przejazd pociągiem czy nawet autobusem. Kupując bilet samolotowy z odpowiednim wyprzedzeniem można trafić na ofertę tanich lotów. Najlepszym przykładem jest na przykład przelot do Lwowa, który z Krakowa z bagażem podręcznym może kosztować zaledwie 39 zł. Oczywiście pule najtańszych biletów u konkretnych przewoźników są ograniczone i nie zawsze uda się załapać na najtańszy możliwy bilet. Cenę biletu windują też dodatkowe koszty, które chętnie doliczają sobie tani przewoźnicy.
 
Podczas wyszukiwania tanich lotów i noclegów najlepiej skorzystać z trybu prywatnego w przeglądarce internetowej lub wcześniej wyczyścić pliki coookies. Niektóre serwisy i porównywarki potrafią windować cenę, gdy system zauważy że jesteśmy wyjątkowo zainteresowani konkretnym terminem lub konkretną destynacją.

 


2. Kup małe przybory kosmetyczne

Niezależnie od tego czy korzystamy z taniej linii lotniczej czy jedziemy samochodem lub pociągiem – warto by bagaże ważyły jak najmniej. Na kilkudniowy wyjazd nie ma sensu zabierać ze sobą całej półlitrowej butelki szamponu, żelu pod prysznic czy wielkiej tubki pasty do zębów. Do kosmetyczki można spakować środki czystości pakowane w mniejsze i poręczne buteleczki starczające spokojnie na kilka dni. Oczywiście tego typu opakowania są droższe ale nikt nie mówi, że trzeba je wyrzucić po opróżnieniu zawartości. Za wyjątkiem wybitnie jednorazowej tubki pastę do zębów pozostałe mogą zostać na przyszłość by przelać do nich trochę Dodatkowo warto wyposażyć się w niewielki płyn do dezynfekcji rąk na przykład na bazie alkoholu. Przyda się jeśli chcemy używać na przykład komunikacji publicznej w której w praktycznie każdym kraju jest brudno.

 


3. Zaznacz atrakcje na mapie

Kiedyś w czasach bez internetu głównym źródłem informacji o nowych miejscach byli znajomi, którym udało się je już odwiedzić i papierowe przewodniki, których wadą były dość rzadko aktualizowane informacje. Dziś przed wyjazdem w nowe miejsce można zrobić głęboki research w internecie od blogów podróżniczych takich jak Kawiarniany.pl blog o Lwowie czy Belsole.pl o krajach basenu Morza Śródziemnego, aż po komentarze w serwisach jak Tripadvisor czy nawet opinii w Google. Przed wyjazdem najlepiej przeglądnąć dostępne materiały i od razu wyselekcjonować miejsca, które warto zobaczyć.
 
W usłudze Google można bez problemu pozaznaczać wybrane miejsca na mapie dostępnej zarówno przez aplikację w telefonie komórkowym jak i przez desktopa lub laptop. Najważniejsze miejsca naniesione na własnoręcznie stworzoną mapę przydadzą się później podczas zwiedzania by łatwiej do nich nawigować. Wybrany fragment mapy, który będzie potrzebny przez kilka dni lub tygodni można wcześniej pobrać do pamięci telefonu.

 


4. Zadbaj o wygodną walizkę

Brzmi banalnie ale zakup dobrej walizki to jedna z rzeczy, które zdecydowanie podnoszą komfort podróżowania. Walizka wykonana z trwałego materiału zabezpieczy znajdujące się wewnątrz przedmioty, a taka z dodatkowymi przegrodami czy skrytkami pozwoli na znacznie łatwiejsze pakowanie i wypakowanie zabranych przedmiotów i ubrań. Warto też zwrócić uwagę na kółka walizki czy możliwość regulacji uchwytu i trwałość podpórek. Kupno walizki, którą można wygodnie prowadzić to naprawdę dobra inwestycja dla osób, które często wyjeżdżają.

 


5. Nie noś wszystkiego razem

Niezależnie dokąd i na ile jedziemy na wakacje warto postarać się o to, by nie być łatwym celem dla kieszonkowców. W niektórych krajach Europy z polską twarzą coraz trudniej wtopić się w tłum. Turysta odwiedzający nowe miejsce widoczny z daleka to okazja dla złodzieja. Warto pamiętać o tym, by nie nosić wszystkich dokumentów, kart kredytowych czy pieniędzy w gotówce w jednej tylko kieszeni. Jeśli padnie celem złodzieja – stracimy wszystko.
 
Pieniądze i dokumenty najlepiej porozdzielać i schować do wewnętrznych kieszeni. W takich samych miejscach lepiej pochować wszystkie inne wartościowe przedmioty. W obcym miejscu lepiej schować dobry czy nawet średniej klasy zegarek czy zdjąć lepszą biżuterię. Na lepszy telefon warto założyć pokrowiec tak, by nie rzucał się w oczy. Warto nawet spakować portfel-przynętę w którym… nie będzie dokumentów ani pieniędzy. Porada ta przyda się zwłaszcza odwiedzającym kraje ubogacone kulturowo lub zapuszczającym się do krajów trzeciego świata albo na bazary.

 


6. Naucz się obsługi Google Translate

Są na świecie miejsca w których nieznajomość lokalnego języka lub języka angielskiego nikomu nie będzie przeszkadzać. Niestety, nie wszędzie da się dogadać po polsku czy angielsku. Są na świecie miejsca w których bez przynajmniej podstawowej znajomości lokalnego języka niewiele uda się zwojować. Tu z pomocą znów przychodzi technologia. Papierowe rozmówki już dawno odeszły do lamusa.
 
Wyjeżdżając na wakację chociażby do Budapesztu warto zainstalować w telefonie aplikację pozwalającą na szybkie tłumaczenia taką jak chociażby Google Translate. W Google Translate można nawet tłumaczyć zdjęcia co przyda się chociażby przy przeglądaniu nieprzetłumaczonej karty menu w restauracji.

 


7. Uważaj na ceny roamingu i danych

O ile wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej nie trzeba zbytnio przejmować się kosztami połączeń telefonicznych czy ceną transferu danych o tyle poza Unią nawet przypadkowe połączenie z internetem może okazać się poważnym wydatkiem. Jadąc do wielu krajów warto zainteresować się kupnem lokalnej karty SIM w jednej z taryf pre-paidowych. W wielu krajach nie ma kretyńskich wymogów rejestracji kart SIM więc wystarczy po prostu iść do sklepu, kupić starter i wykupić interesujący nas pakiet. W różnych krajach ceny internetu czy telefonu bywają różne, ale są takie miejsca w których za cenę małego pakietu w Polsce można bez problemu dostać duży pakiet wystarczający nawet na miesiąc.

 


8. Nie przepłacaj (woda na lotnisku, przewodnik, taksówka z dworca)

Wiele osób zwłaszcza udających się do tańszych miejsc przyzwyczajona jest do cen z Polski czy z zachodu Europy i takie też ceny nie robią na nich wrażenia podczas wyjazdu. Udając się w tanie miejsca takie jak Kijów, Lwów, Odessa, Rumunia czy Albania warto pamiętać, że na miejscu zarabia się mało i płacić nie więcej, niż lokalsi. Dojazd z lotniska we Lwowie do centrum miasta nie powinien kosztować więcej niż 16 złotych, a pojawiają się oferty w okolicach 20 EUR! Jadąc na wakacje warto zwracać uwagę na zasobność lokalsów i nie sponsorować żadnych pośredników, przewodników czy nieuczciwych sklepikarzy.
 
Warto też pamiętać o standardowych miejscach w których roi się od oszustów – taksówki przy dworcach i lotniskach, sklepiki i bary na lotniskach, przewodnicy wałęsający się w okolicach największych atrakcji. W takich miejscach jest drogo i nie warto przepłacać.

 


9. Zeskanuj dokumenty, zapisz najważniejsze dane

W dzisiejszym świecie często polegamy na towarzyszących nam smartfonach czy laptopach i w pamięci najróżniejszych urządzeń lub w chmurze trzymamy najpotrzebniejsze dane. Co jednak gdy bateria padnie, powerbank już dawno będzie rozładowany, a nigdzie nie będzie możliwości podpięcia się do prądu? Co jeśli znajdziemy się w ukraińskiej dziczy bez dostępu do internetu? Przed podróżą najlepiej zapisać sobie ważne telefony takie jak chociażby telefon do polskiego konsulatu czy na policję, warto skserować podstawowe dokumenty takie jak paszport, dowód osobisty czy prawo jazdy. Przezorny zawsze ubezpieczony!