Naziści na ulicach Lwowa. Tak kręcono Eva Stories

Naziści na ulicach Lwowa. Tak kręcono Eva Stories

Odwiedzający Lwów w marcu 2019 roku zobaczyć mogli tłumy odtwórców przebranych za nazistów, wszechobecne banery ze swastykami i niemieckie czołgi. Lokalna prasa chwaliła się, że miasto na kilka dni stało się planem nowego filmu o czasach II wojny światowej. Wiadomo już, że nie chodziło o żadną superprodukcję rodem z Hollywood, a o projekt opowiadający historię Ewy Heymann z rodziny zasymilowanych węgierskich żydów. Dziewczynka w czasach okupacji prowadziła dziennik. Teraz dziennik ten przerobiono na internetowy projekt. Co by było, gdyby podczas II wojny światowej dziewczynka prowadziła swoje konto na Instagramie?

 

Lwów, prawdopodobnie przez koszty odbiegające od zachodnich warunków, został wybrany na miejsce w którym zrealizowano projekt opowiadający losy Evy Heymann. Dziewczynka urodzona 13 lutego 1931 roku zginęła w nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau 17 października 1944 roku. W czasie II wojny światowej prowadziła dziennik.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Eva (@eva.stories)


 
Realizatorzy kręconego we Lwowie projektu postawili na dość niekonwencjonalną, a zarazem budzącą kontrowersję formę. Losy młodej dziewczynki zabitej podczas II wojny światowej przedstawiono we współczesnym formacie – poprzez profil w sieci społecznościowej Instagram. To na Instagramie śledzić można krótkie filmiki mające być odwzorowaniem codziennego życia. Codzienna sielanka, którą z początku dokumentuje dziewczynka z czasem przeradza się w wojenny koszmar, chociaż drastycznych scen obozowych w projekcie nie pokazano. Oryginalne zapiski nastolatki urwały się na 3 dni przed wywózką do Auschwitz.

 
Niesmak wśród komentatorów z Polski wywołuje jeden z napisów pojawiających się w produkcji. W instagramowej relacji pojawia się napis “They took my cousin to Poland”. Na tle przemówienia Hitlera pojawia się również napis “This is the evil man who sent my cousin to Poland”.
 

 
Projekt Eva Stories promowany był przez izraelskich polityków oraz kampanię wykorzystującą billboardy i plakaty. Profil projektu na Instagramie śledzi już 1.7 mln osób. Z jednej strony projekt chwalony jest za innowacyjny sposób promocji, z drugiej strony pojawiają się głosy twierdzące, że promocja jest w złym guście. Tak Lwów wyglądał w czasie realizacji Eva Stories.

 
W produkcji brało udział około 400 statystów i aktorów, na ulicach Lwowa zobaczyć można statystów ubranych w cywilne ubrania, jak i wcielających się w rolę prawdziwych nazistów.
 

 
Miłośnicy Lwowa przeglądając internetowy miniserial dostrzegą materiały realizowane w muzeum farmacji, dawnym Parku im. Kościuszki czy kawiarni Apteka Mikolascha.
 

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy