Śmiertelne żniwo odry na Ukrainie. Nie żyje 36-latka ze Lwowa

Odra na Ukrainie, której centrum tak właściwie znajduje się we Lwowie, to nie żart. W zeszłym roku na Ukrainie z powodu niebezpiecznych powikłań po chorobie zmarło 16 osób w tym dwoje dzieci we Lwowie. Choroba kolejny raz zebrała śmiertelne żniwo. Tym razem po raz pierwszy u osoby dorosłej – 36-letniej kobiety ze Lwowa.

 

W szpitalu zakaźnym we Lwowie we wtorek około południa z powodu powikłań po odrze zmarła 36-letnia kobieta. Powodem zgonu kobiety było zapalenie płuc wywołane przebytą odrą. Kobieta trafiła do szpitala w poniedziałek z powodu zaburzeń świadomości, duszności i zapalenia płuc. Objawy odry w postaci charakterystycznej wysypki miały się u niej pojawić 12 stycznia. Pacjentka miała też cierpieć na zaburzenie genetyczne – podaje portal Pravda. To nie jedyna ofiara odry na Ukrainie w 2019 roku. 16 stycznia w okolicy Winnicy zmarło 8-miesięczne dziecko.

 

Odra jest poważnym problemem na Ukrainie. W zeszłym roku zapadło na nią 54 481 osób w tym 20 204 dorosłych i 34 277 dzieci. W obwodzie lwowskim w 2018 roku zachorowało około 12 tysięcy osób. Obecnie sytuacja nie jest dużo lepsza. Na dzień 17 stycznia w obwodzie Lwowskim zanotowano ponad 1000 chorych na odrę w 2019 roku.

 

Regionalne służby epidemiologiczne przypominają, że jedynym ratunkiem przed odrą jest szczepienie. By zatrzymać rozprzestrzenianie choroby potrzebny jest przynajmniej 95% poziom wyszczepienia społeczeństwa. Więcej o informacji o bezpieczeństwie wyjazdów do zaodrzonego Lwowa udzielił nam rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Zapraszamy do artykułu.

 


 
Polecamy również:

 
[related_posts_by_tax posts_per_page=”8″ format=”thumbnails” image_size=”medium” columns=”4″]