Odra wciąż szaleje na Ukrainie. We Lwowie jest najgorzej

Temat epidemii odry na Ukrainie interesuje prawie każdego turystę, który wybiera się do Lwowa. Lwów jest bowiem prawdziwym epicentrum choroby szalejącej na całej Ukrainie. Ukraińskie ministerstwo zdrowia podało właśnie aktualne dane dotyczące odry na Ukrainie. Jak wygląda sytuacja we Lwowie i w całym kraju? Czy wciąż jest się czego obawiać?

 

Zaskakująco wysoka zachorowalność na odrę na Ukrainie trwa już od dawna. Szalejąca choroba mogła być jedną z przyczyn spadku liczby turystów i turystów z Polski we Lwowie w 2018 roku. Na nieszczęście Lwów i okolice są miejscem w którym choroba występuje najczęściej. Obecnie sytuacja jest dramatyczna na tyle, że w miejskim szpitalu zakaźnym… brakuje łóżek dla nowych chorych. Nowi chorzy trafiają do szpitala prawie codziennie, niektórych przenosi się na inne oddziały szpitalne.

 

W 2018 roku na odrę na Ukrainie zachorowało 54 481 osób w tym 20 204 dorosłych i 34 277 dzieci. W 2018 roku w okolicach Lwowa zachorowało 12 tysięcy ludzi w tym 8,5 tysiąca dzieci. Ponad 7 tysięcy z nich nie było szczepionych. We Lwowie zanotowano dwie ofiary śmiertelne z powodu powikłań po chorobie. W 2018 roku na całym obszarze kraju z powodu powikłań po chorobie zmarło 16 osób.

 

Ukraińskie ministerstwo zdrowia przedstawiło dane o zachorowalności w pierwszych tygodniach 2019 roku. W drugim tygodniu roku na odrę zachorowało 1087 dorosłych i 1680 dzieci. Od 28 grudnia 2018 do 11 stycznia 2019 zanotowano w kraju aż 5059 przypadków choroby. We Lwowie przez dziewięć pierwszych dni 2019 roku zachorowało 512 osób w tym 350 dzieci. 338 pacjentów wymagało tu hospitalizacji.

 

Regionalne służby sanitarne wyjaśniają, że jedynym sposobem na powstrzymanie epidemii jest zaszczepienie przynajmniej 95% ludności. Poziom wyszczepienia, zwłaszcza wśród dzieci najbardziej narażonych na odrę, jest wciąż za niski.

 

Od 11 lutego we Lwowie zorganizowana zostanie kampania mająca na celu zwiększyć liczbę zaszczepionych. W szkołach przygotowane zostaną listy niezaszczepionych dzieci w wieku od 6 do 18 lat. Szczepienia na odrę będą nieobowiązkowe i będą przeprowadzane za zgodą rodziców lub opiekunów. Czy bezpiecznie jechać do Lwowa w którym panuje epidemia odry? O tym w rozmowie z rzecznikiem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Polecamy również: