Pijesz dużo kawy? Uważaj! Możesz umrzeć

Fot. Flickr.com/by jane rahmy
Fot. Flickr.com/by jane rahmy

Lubicie pić kawę? Dużo kawy? Bardzo dużo kawy? Naukowcy mają złe wieści. Według najnowszych badań zdecydowanie zwiększa to szanse na śmierć.

Badania przeprowadzone przez Dr Carla Lavie z University of Queensland trwały aż 17 lat. Przez ten czas obserwowano 45 tysięcy osób w wieku poniżej 55 roku życia, które spożywały przynajmniej 28 filiżanek kawy tygodniowo.

KAWA LEPSZA OD PORANNEGO SEKSU! TO UDOWODNIONE>>

Nie chodzi oczywiście o to, że pijąc dużo kawy zejdziemy z tego świata natychmiastowo, ale wyniki badań są alarmujące. U mężczyzn, którzy pili powyżej 4 filiżanek kawy dziennie prawdopodobieństwo zgonu wzrosło o 56 proc w porównaniu do osób, które spożywają mniejszą ilość kawy i kofeiny. U kobiet ryzyko zwiększyło się dwukrotnie. Chodzi o choroby serca.

 

Przyczyną może być kawa, ale mogą to być też inne czynności, które wykonują ludzi pijący duże ilości kawy. Nie znamy dokładnej przyczyny zwiększającej ryzyko chorób – mówi Carl Lavie

 

W czasie prowadzenia badań zmarło 5 proc. ankietowanych.

 

Nie chcemy straszyć ludzi, ale przestrzegamy by utrzymywać spożycie kawy na rozsądnym poziomie dwóch, maksymalnie trzech kaw filiżanek dziennie – dodaje Lavie

 

Steven Blair z University of South Carolina ma jednak dobrą wiadomość dla wszystkich młodszych kawoszy. U nich ryzyko zgonu nie zależy od ilości wypitych filiżanek.