Pijesz dużo kawy? Uważaj! Możesz umrzeć

Fot. Flickr.com/by jane rahmy
Fot. Flickr.com/by jane rahmy

Lubicie pić kawę? Dużo kawy? Bardzo dużo kawy? Naukowcy mają złe wieści. Według najnowszych badań zdecydowanie zwiększa to szanse na śmierć.

Powiązane wpisy

Badania przeprowadzone przez Dr Carla Lavie z University of Queensland trwały aż 17 lat. Przez ten czas obserwowano 45 tysięcy osób w wieku poniżej 55 roku życia, które spożywały przynajmniej 28 filiżanek kawy tygodniowo.

KAWA LEPSZA OD PORANNEGO SEKSU! TO UDOWODNIONE>>

Nie chodzi oczywiście o to, że pijąc dużo kawy zejdziemy z tego świata natychmiastowo, ale wyniki badań są alarmujące. U mężczyzn, którzy pili powyżej 4 filiżanek kawy dziennie prawdopodobieństwo zgonu wzrosło o 56 proc w porównaniu do osób, które spożywają mniejszą ilość kawy i kofeiny. U kobiet ryzyko zwiększyło się dwukrotnie. Chodzi o choroby serca.

 

Przyczyną może być kawa, ale mogą to być też inne czynności, które wykonują ludzi pijący duże ilości kawy. Nie znamy dokładnej przyczyny zwiększającej ryzyko chorób – mówi Carl Lavie

 

W czasie prowadzenia badań zmarło 5 proc. ankietowanych.

 

Nie chcemy straszyć ludzi, ale przestrzegamy by utrzymywać spożycie kawy na rozsądnym poziomie dwóch, maksymalnie trzech kaw filiżanek dziennie – dodaje Lavie

 

Steven Blair z University of South Carolina ma jednak dobrą wiadomość dla wszystkich młodszych kawoszy. U nich ryzyko zgonu nie zależy od ilości wypitych filiżanek.