Nie chcesz już żyć? Pij kawę! Zmniejsza ryzyko samobójstwa

 

Kawa a zdrowie
Kawa a zdrowie

Kawa to dobry początek dnia i źródło przeciwutleniaczy, ale zbawienny wpływ kawy na zdrowie jest jeszcze większy. Według najnowszych badań prowadzonych przez naukowców z Harvardu picie kawy redukuje ryzyko… samobójstwa.

U osób, które piją przynajmniej trzy filiżanki kawy dziennie zdecydowanie maleje ryzyko samobójstwa. Według obserwacji Alberto Ascherio aż o 45 proc. Dlaczego tak się dzieje?

Z badań Harvard School of Public Health wynika, że zbawienny wpływ kawy na zdrowie psychiczne jest wynikiem obecności kofeiny. Kofeina pobudza układ nerwowy i jest antydepresantem. Dodatkowo wzmaga produkowanie serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, dzięki czemu spożywający kawę rzadziej chorują na depresję, która może skończyć się samobójstwem.

Naukowcy przebadali w sumie aż 43 599 mężczyzn i 164 825 kobiet. W obserwowanych grupach zanotowano 277 samobójstw. Specjaliści nie zalecają jednak gwałtownego zwiększania spożycia kawy u osób cierpiących na depresję. Nie warto też wypijać więcej, niż do czterech filiżanek dziennie. Po przekroczeniu granicy 400 mg kofeiny dziennie ryzyko nie maleje już w zauważalny sposób.

 


 

Dodaj komentarz