Jak zrobić sos beszamelowy? Oto prosty przepis na smaczny sos [przepis wideo]

Przepis na sos beszamelowy
Przepis na sos beszamelowy

 

Sos beszamelowy (zwany czasem również jako sos biały) to prosty w przygotowaniu sos stosowany chociażby do popularnej lasagne. Przepis na smaczny sos beszamelowy wcale nie jest trudny. Co potrzebne jest do przygotowania sosu? Do czego jeszcze można go stosować? Przeczytajcie ten przepis.

 

Historia sosu beszamelowego

Legenda głosi, że przepis na sos beszamelowy pojawił się na dworze Ludwika XIV. Jego autorem miał być francuski urzędnik Louis Béchameil de Nointel, markiz de Nointel. Tak właściwie sos oparty jest na nieco starszym przepisie przygotowanym przez Françoisa Pierre’a La Varenne’a, burgundzkiego mistrza kuchni i autora książek kucharskich. Niezależnie od tego kto właściwie wymyślił sos i kto pierwszy stosował go w swojej kuchni można z całą pewnością powiedzieć o nim jedno – jest niezwykle łatwy i szybki w przygotowaniu, a efekt zadowala praktycznie każdego. Co jest potrzebne do przygotowania sosu?

Przepis na sos beszamelowy
Przepis na sos beszamelowy

 

Składniki sosu beszamelowego

Do przygotowania sosu beszamelowego nie trzeba zbyt wielu składników. Wystarczy kostka masła, trochę mąki, mleko, gałka muszkatołowa, świeży sok z cytryny oraz sól i pieprz. Niektórzy przygotowują sos beszamelowy z serem. Patrząc na przepis widać, że kupowanie gotowego sosu beszamelowego, którego opakowanie kosztuje w granicach 6-10 złotych, mija się z celem.

 

Przepis na sos beszamelowy

Przepis na sos beszamelowy
Przepis na sos beszamelowy

1/4 kostki masła należy rozpuścić w rondelku na wolnym ogniu, a następnie do rozpuszczonego tłuszczu dodać dwie łyżki mąki. Później składniki trzeba rozmieszać na gładką, jednolitą masę do której dolewa się około dwóch szklanek mleka. Jeśli chcecie przygotować nieco gęstszy sos wystarczy zmienić proporcje mąki i mleka.

 

Przepis na sos beszamelowy
Przepis na sos beszamelowy

Teraz sos beszamelowy jest praktycznie gotowy. Później można z sosem zrobić już właściwie co się chce. Według popularnych przepisów czas na wkropienie soku z cytryny, wsypanie gałki muszkatołowej i białego pieprzu. Osobiście polecam dosypanie świeżej lub suszonej bazylii, a nawet nieco ostrzejszych przypraw. Proces przygotowania sosu możecie zobaczyć w przygotowanym przez nas wideo opublikowanym w serwisie YouTube.

Zastosowanie sosu beszamelowego

 

Jako, że sos beszamelowy wywodzi się z kuchni francuskiej, to głównie w niej znajduje zastosowanie. Wśród dań w których podaje się sos biały wymienić można francuską przekąskę croque-monsieur z szynką i serem, ale nie tylko. Sos popularny jest też w kuchni włoskiej. Polacy najczęściej dodają go do lasagne, ale z powodzeniem można wykorzystać go w cannelloni, zapiekankach, naleśnikach, a nawet podawać do lekkich mięs i warzyw. Sos jest delikatny w smaku i mało inwazyjny. Stanowi idealne tło, a do tego jest łatwy i tani w przygotowaniu. Wkrótce opublikujemy również przepis na lasagne w której wykorzystaliśmy sos beszamelowy.

 


 

Dodaj komentarz