Kolejne negatywne skutki kawy! Kawa niszczy organizm i psychikę!

Fot. na lic. CC; flickr.com/by ulisse albiati
Fot. na lic. CC; flickr.com/by ulisse albiati

Lekarze ostrzegają. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wpływ kawy na zdrowie może być szokujący. Nie chodzi o samą kawę, lecz o zawartą w niej kofeinę i jej ewentualne przedawkowanie. Wpływ zbyt dużej ilości kawy jest negatywny dla zdrowia.

Na nowej liście Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) pojawiło się przedawkowanie kofeiny zawartej w kawie. Skutki uboczne przedawkowanie substancji to m.in. nerwowość, bezsenność, drganie mięśni, przyspieszone i nieregularne bicie serca, zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy też ogólne przemęczenie, nudności, a w esktremalnych przypadkach nawet drgawki czy trudności oddechowe.

Przedawkowanie kofeiny już wcześniej pojawiało się na liście DSM, ale teraz specjaliści dodali do niej również zaburzenia związane z odstawieniem substancji zawartej w kawie. Wśród negatywnych skutków ubocznych odstawienia kofeiny wymienia się bóle głowy, depresję, a nawet problemy z koncentracją.

Kofeina jest powszechna we współczesnych społeczeństwach. Zagrożenie przedawkowaniem jest wystarczająco duże, by traktować je poważnie – mówi Alan Budney, jeden z twórców DSM-5.

Odwiedzając sklep z kawą należy pamiętać, że przedawkowanie kofeiny nie jest wcale tak łatwe, jak może się wydawać. Dawka śmiertelna dla człowieka to około 150 mg na kilogram masy ciała. Wpływ kawy na zdrowie nie jest więc aż taki zły. Jedna filiżanka espresso potrzebnego chociażby do przygotowania dobrej kawy latte zawiera tylko 60 mg substancji. Specjaliści uważają, że negatywny wpływ kawy na zdrowie pojawia się dopiero przy przekroczeniu dziennej dawki wynoszącej 500 mg kofeiny. Możemy więc pić spokojnie!